Technická fakulta byla založena v rámci ustanovené Vysoké školy zemědělské v roce 1952 pod původním názvem Mechanizační fakulta. Od 1.1.1995 je součástí přejmenované České zemědělské univerzity v Praze. Po dobu působení vychovala Technická fakulta v prezenčním (denním) a kombinovaném (dálkovém) studiu více jak 8500 absolventů. Pracovníci fakulty vyvíjejí aktivity v oblasti pedagogické, vědeckovýzkumné, expertizní a poradenské činnosti. Fakulta má devět kateder, laboratoře výpočetních aplikací, Certifikační centrum techniky a Oddělení znaleckých činností (Znalecký ústav).
Zájemcům o studium fakulta nabízí v rámci akreditovaných dvoustupňových studijních programů tříleté bakalářské studium a dvouleté navazující magisterské studium a to v těchto studijních programech:
- Zemědělská technika (ZT)
- Silniční a městská automobilová doprava (SMAD)
- Technologická zařízení staveb (TZS)
- Obchod a podnikání s technikou (OPT)
- Informační a řídicí technika v agropotravinářském komplexu (IŘT)
- Technology and Environmental Engineering (TEE)
- Inženýrství údržby (IU)
- Agricultural Engineering (AE)
- Precizní zemědělství (PZ)
Technická fakulta má více než 50 mezinárodních smluv s evropskými univerzitami. Na ČZU je zaveden kreditní systém ECTS (European Credit Transfer System), který vytváří reálné podmínky pro mobilitu studentů. Část studia je tedy možné absolvovat na doporučených univerzitách v zahraničí, případně po sestavení individuálních studijních plánů je možná účast na zahraničních praxích či stážích. Pro uchazeče o studium při zaměstnání nabízí fakulta kombinovanou formu bakalářského i navazujícího magisterského studia, kdy všechny studijní programy, mimo programů vyučovaných v anglickém jazyce (TEE a AE) lze studovat i kombinovanou formou.
V areálu univerzity je menza, která nabízí ve třech jídelnách snídaně, obědy i večeře. K ubytování studentů slouží moderní koleje, na pokojích je rozvedena počítačová síť. Pro studenty je zajištěna odborná zdravotní péče v areálu univerzity. Pro individuální přípravu, kulturní a společenské vyžití je k dispozici řada kluboven, počítačové učebny, video a audiostudovny a společenská zařízení s restauračním a bufetovým provozem. Ke sportovnímu vyžití slouží tělovýchovná zařízení - 2 tělocvičny s posilovnou, krytý bazén, několik hřišť pro míčové hry, tenisové kurty, atletický ovál a fotbalové hřiště.
Stejně jako Česká zemědělská univerzita v Praze neustále modernizuje krásný univerzitní areál, tak i Technická fakulta průběžně modernizuje a adaptuje prostory své. Další zajímavostí je již od roku 2006 výzkumný a vývojový minipivovar, který obohatil především praktickou výuku ve studijním programu Technologická zařízení staveb. V minipivovaru je široké zapojení studentů TF nejen v rámci běžné výuky, ale i v rámci zpracování jejich bakalářských a diplomových prací.