Nově vybudovaná laboratoř na TF, která je vybavena základní analytickou přístrojovou technikou, umožňuje stanovit tepelně technické parametry vzorků organických materiálů a paliv potřebných pro jejich hodnocení z hlediska možného využití jejich energetického potenciálu. Jedná se zejména o stanovení obsahu vlhkosti, popela, prchavé hořlaviny, pevného uhlíku, teploty vznícení, hodnoty spalného tepla a elementárního složení (C, H, S, N). Znalost těchto základních parametrů je potřebná zejména z důvodů zajištění kontinuity procesů nejen při termickém zpracování organických materiálů, ale také při hodnocení biologických procesů v provozních podmínkách zemědělsko-lesnického, potravinářského a průmyslového zpracování organických surovin.
Přístrojové vybavení
1. Poloautomatický kalorimetr LECO AC-600
Spalné teplo a výhřevnost je jedním z nejdůležitějších kvalitativních parametrů tuhých i kapalných paliv, jako je uhlí, koks, topné oleje, biomasa, či odpadní materiály určené k energetickému využití (spalování). Výhřevnost vzorku je stanovená přesným měřením tepla uvolněného ze vzorku řízeným spalováním v uzavřeném prostředí. Uvolněné teplo je úměrné výhřevnosti analyzovaného materiálu.
2. Elementární analyzátor CHN628 + S
Základem každého výpočtu nejen tepelné práce energetického zařízení je prvkový rozbor spalovaného vzorku paliva. Prvkové složení paliv má vliv na veškeré stechiometrické výpočty, výpočty tepelných účinností a ztrát spalovacích zařízení a významně ovlivňuje tepelnou práci energetických zařízení. U veškerých druhů vzorků pro energetické využití se používá tzv. elementární (prvková) analýza, kterou se zjišťuje procentuální hmotnostní podíl uhlíku, vodíku, kyslíku, síry a dusíku. Elementární analýza je základní metodou pro posouzení vhodnosti využití organických materiálů ve zpracovatelském zařízení (např. bioplynová stanice či kompostárna apod.) nebo při vyhodnocení jakosti vzorků.
3. Analyzátor LECO TGA (Termogravimetrický analyzátor) - 701
Od aplikací z potravinářství, krmiv pro hospodářská i potravy pro domácí zvířata až po aplikace pro analýzu uhlí, nerostných surovin, cementu, slinků… všude v těchto průmyslových odvětvích se využívá termogravimetrických analýz – tedy analýz váhových úbytků měřených materiálů v závislosti na narůstající teplotě v řízeném prostředí. Tato metoda je běžná pro analýzu obsahu některých prvků, celkové vlhkosti, popelu, prchavých hořlavin, či ztráty žíháním v široké škále organických, anorganických i syntetických materiálů pro různé oblasti použití.